aktualności - Pomocne rady na pierwsze dni dla małego przedszkolaka

Rozpoczęcie roku szkolnego 2018/2019 tuż, tuż... Dla niektórych rodziców i najmłodszych dzieci pierwsze dni w przedszkolu mogą być ciężkie, dlatego publikujemy list - w formie prośby dziecka do rodziców, który ułatwi okres adaptacyjny.

Kochana Mamusiu/Kochany Tatusiu!

Nadchodzi pierwszy dzień, który spędzę w przedszkolu. Bardzo się cieszę – będą tam miłe i opiekuńcze panie, nowi koledzy i koleżanki oraz mnóstwo fajnych zabawek. Jestem mały, ale dam Ci kilka wskazówek, jak sprawić, aby te pierwsze dni były jak najspokojniejsze zarówno dla mnie, jak i dla Ciebie.

  1. Pomóż mi się dobrze przygotować do przedszkola – chcę nauczyć się czytelnych sposobów komunikowania swoich potrzeb, aby porozumieć się z otaczającymi mnie osobami, np. powiedzieć lub pokazać, że chcę pić, jeść, muszę iść do toalety albo trzeba mi pomóc.
  2. Mów dobrze o moim przedszkolu i paniach, wtedy będę tam chętnie zostawał.
  3. Bądź spokojna, na pewno poradzę sobie w nowym środowisku. W przedszkolu jest wiele osób, które mi pomogą, jeśli będzie taka potrzeba. Bardzo Cię kocham i wyczuję Twój niepokój.
  4. Jeśli obawiasz się momentu rozstania, pozwól pójść mi do przedszkola z inną osobą (ciocią, babcią, sąsiadką), z nią łatwiej mi będzie się pożegnać.
  5. Jeżeli Ty mnie odprowadzasz, to nie przedłużaj momentu rozstania. Uśmiechnij się, uściskaj mnie, ucałuj i życz miłego dnia. Potem idź do pracy. Jeśli mi pokażesz, że się denerwujesz, będę starał się zatrzymać Cię jak najdłużej i z tego powodu pożegnanie może trwać bardzo długo.
  6. To Ty uczysz mnie świata. Nie proś, bym się nie denerwował, bo nie wiem, co to znaczy. Powiedz, że rozumiesz, co czuję. Smutek z powodu rozstania to uczucie, które towarzyszy również dorosłym.
  7. Każdy ma swoje obowiązki. Twoim jest praca, moim wesoła zabawa w przedszkolu.
  8. Jeśli dopytujesz, co działo się w przedszkolu, a ja nie odpowiadam, to nie jest to powód do zmartwień. W przedszkolu dzieje się tak dużo, że czasami nie umiem o tym opowiedzieć. Jeśli wydarzy się coś ważnego, to albo ja, albo moja pani na pewno Ci o tym powiemy.
  9. W przedszkolu leżakujemy – to czas na odpoczynek i relaks. Słuchamy wtedy bajek lub muzyki. Chwila ciszy przyda się mojemu organizmowi.

Pamiętaj, Mamusiu/Tatusiu, to Ty jesteś najważniejszą osobą w moim życiu! Dzięki Tobie poznaję świat i uczę się stosunku do niego. Z uśmiechem zacznijmy przygodę w moim przedszkolu! Twoje dziecko

Autorką listu jest Pani Agata Wrońska z Przedszkola nr 58 w Lublinie. Jest on opublikowany w czasopiśmie „Przedszkolne ABC” nr 7/2016

zobacz również: