aktualności - Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka

W związku ze zbliżającym się Międzynarodowym Dniem Praw Dziecka chcielibyśmy zaprosić Państwa do wyjątkowego świętowania tego dnia razem z UNICEF. 20 listopada przypada rocznica uchwalenia najważniejszego dokumentu stanowiącego o prawach najmłodszych - Konwencji o prawach dziecka.

Jest to dzień, w którym uwaga wszystkich kierowana jest na dzieci i ich prawa. Zależy nam, aby jak najwięcej szkół i przedszkoli w Polsce włączyło się w obchody tego niezwykle ważnego święta. UNICEF jest największą na świecie organizacją w całości dedykowaną dzieciom. Wszystkie nasze działania mają na celu zapewnienie dzieciom na świecie możliwości korzystania z ich praw. UNICEF jest strażnikiem Konwencji o prawach dziecka na świecie. Symbolem naszej organizacji jest kolor niebieski. Niebieski gwarantuje prawa wszystkim dzieciom!
Tegorocznym hasłem przewodnim Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka UNICEF jest #GoBlue - akcja polegająca na wykorzystaniu koloru niebieskiego (koloru UNICEF) we wszelkich możliwych działaniach podejmowanych tego dnia w Państwa placówce. Prezentacja, którą Państwu udostępniamy (dostępna wśród materiałów do pobrania na stronie akcji) zawiera szereg propozycji, z których mogą Państwo skorzystać. Podjęcie się działań mających na celu uczczenie tego dnia będzie symbolem solidarności ze wszystkimi dziećmi na świecie, również tymi, których prawa nie są przestrzegane.
Zachęcamy do wykorzystania w planowanych obchodach Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka koloru niebieskiego, który połączy wszystkich celebrujących ten dzień na świecie. Tego dnia uczniowie (a może i nauczyciele?) przyjdą do szkoły ubrani na niebiesko – przyłączą się tym samym do setek tysięcy mieszkańców innych krajów, którzy także zaangażują się w globalną akcję UNICEF #GoBlue.
Zapraszamy również do zapoznania się z filmami: podsumowującym zeszłoroczną akcję UNICEF na rzecz Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka i promującym tegoroczną inicjatywę UNICEF #GoBlue. Linki do materiałów video znajdą Państwo pod informacją o akcji na stronie.
Wśród materiałów znajdą Państwo także scenariusze zajęć związane z jednym z praw dziecka – prawem do ochrony przed przemocą. UNICEF na całym świecie zwraca uwagę na ten problem i stara się uświadomić dzieci i młodzież, że mają prawo, by czuć się bezpiecznie! Scenariusze zajęć będą dostępne do pobrania ze strony od piątku 16 listopada.
Mamy nadzieję, że włączą Państwo uczniów w globalne działania UNICEF, a podejmowane tego dnia aktywności zwiększą ich świadomość na temat praw dzieci na całym świecie.
Udział w Akcji NIE WYMAGA REJESTRACJI. Jest ona ogólnodostępna i skierowana do wszystkich placówek edukacyjnych.

Z życzeniami wyjątkowego Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka,

Zespół UNICEF Polska

zobacz również: