programy, akcje i projekty - Międzynarodowy Projekt Edukacyjny "Mały Miś w świecie wielkiej literatury"

Międzynarodowy Projekt Edukacyjny „Mały Miś w świecie wielkiej literatury” (edycja trzecia)

CEL PROJEKTU: Celem głównym projektu jest rozwijanie czytelnictwa we współpracy ze żłobkami, przedszkolami, szkołami podstawowymi, szkołami specjalnymi, szkolnymi świetlicami, bibliotekami szkolnymi i publicznymi w całej Polsce i za granicą.

Cele szczegółowe:

1. zachęcanie dorosłych do głośnego czytania dzieciom - uświadomienie roli czytania w życiu dziecka, wyrabianie właściwych nawyków czytelniczych,
  2. tworzenie warunków do różnorodnej aktywności dzieci w toku realizacji zadań stawianych przez nauczyciela,
  3. wprowadzenie dziecka w świat literatury,
  4. budzenie zaciekawienia książką przez zabawy, piosenki, twórczość plastyczną,
  5. przekazywanie za pośrednictwem literatury wartości moralnych,
  6. kształcenie u dzieci umiejętności słuchania tekstu czytanego,
  7. rozwijanie samodzielności, kreatywności i innowacyjności dzieci,
  8. rozwijanie kompetencji cyfrowych dzieci i nauczycieli,
  9. włączenie w życie przedszkola rodziców oraz przedstawicieli środowiska lokalnego,
  10. promocja przedszkola,
  11. rozwijanie współpracy między nauczycielami.

Projekt jest zgodny z podstawą programową wychowania przedszkolnego oraz kierunkami polityki oświatowej państwa na rok szkolny 2020/2021.

REALIZACJA PROJEKTU: Projekt podzielony jest na 6 modułów i realizowany może być całościowo lub w zakresie wybranym przez Uczestnika t.j.:

1. Książki dzieciństwa
  2. Mały Miś w świecie emocji
  3. Dbamy o zdrowie z Małym Misiem
  4. Zmisiowany Eko - kalendarz
  5. Misiowe laboratorium "Czterech Żywiołów"
  6. Mały Miś i super tajny projekt

Wszystkie moduły opierają się na postaci Małego Misia – pełniącego rolę przewodnika po świecie literatury oraz na propagowaniu czytelnictwa.