śmietnik - Zasady w życiu codziennym dziecka

Zasady w życiu codziennym dziecka

Większość rodziców pragnie dobrze wychować swoje dzieci. W rzeczywistości jednakże wielu z nich jest tak nader zajętych codziennymi sprawami, że wychowywanie schodzi na drugi plan. Wychowanie dzieci nie jest procesem biernym i powinno zajmować bardzo ważne miejsce w hierarchii wartości rodziców. Czy jesteśmy tego świadomi czy nie, większa część rzeczy, które robimy jako rodzice, ma wpływ na nasze dzieci. Być rodzicem oznacza starać się nauczyć dziecko, jak być niezależnym i odpowiedzialnym dorosłym człowiekiem. Dlatego dzieci potrzebują zasad. Zasady to jedna z bardzo istotnych rzeczy do wypracowania w środowisku wychowawczym dziecka Po co zasady? Zasady porządkują świat dorosłych i świat dziecka . Wymierzają granice między zachowaniami społecznie akceptowanymi a tymi, które są nieakceptowane. Dają dziecku jasność, tego co jest dobre a co złe. Jeśli nie ustalamy z dzieckiem zasad, w jego zachowaniu nierzadko pojawia się płacz, bunt, wymuszanie… , gdyż nie ma ono jasności co do oczekiwań osoby dorosłej. Zasady pełnią swoją rolę tylko wtedy, gdy dziecko wie jakie czekają je konsekwencje jeśli którąś złamie. Kto powinien ustalać zasady w przedszkolu i w domu? Ustalanie zasad należy do opiekunów. Dzieci jednak powinny być współautorami kodeksu zasad grupy! Istnieje wówczas większe prawdopodobieństwo przyjęcia go za swój własny. Tworzenie zasad:

- zasady muszą być dostosowane do wieku dzieci,

- muszą być dla nich zrozumiałe,

- krótkie,

- ujęte jako reguły zachowania się,

- wskazujące jak należy się zachować,

- mogą być zapisane, mimo że dzieci nie potrafią czytać. Maluchy lubią, gdy coś jest zapisane, czują się wtenczas bardziej „dorosłe” a także zasada zawsze będzie przytoczona w taki sam sposób. - spis zasad może być otwarty, zawsze można coś tam dopisać, jeśli uznamy, że wymaga tego sytuacja.

Jeśli dziecko będzie łamało zasady, dorosły:

- musi być stanowczy w reakcji,

- nie daje się wciągnąć w sprzeczkę czy długotrwałą argumentację,

- odwołuje się do uzgodnionej zasady, dając dziecku szansę na wykonanie polecenia (np.: „Zosiu, zasadą w naszym domu jest, że po zabawie kładziemy zabawkę na miejscu, proszę zrób to”),

- podczas gdy dziecko złamie regułę dorosły stosuje konsekwencje wynikające z uzgodnionych zasad.

Dzieci należy zachęcać do pielęgnowania własnych zainteresowań i zalet, a nie tych, które chcielibyśmy rozwijać my- rodzice.

Zasady dla rodziców:

1. Unikane wpajania błędnych przekonań

Błędne przekonanie – "We wszystkim muszę być dobry"

Błędne przekonanie -"Znaczę tyle,co moje osiągnięcia"

Błędne przekonanie -"Negatywne uczucia są złe"

Błędne przekonanie – "Wszyscy muszą mnie lubić"

Błędne przekonanie -"Popełnianie błędów lub proszenie o pomoc jest złe"

2. Naucz się dostrzegać pozytywne zachowania Twojego dziecka i nagradzać je uwagą i pochwałą

3.Bądź konsekwentny

4.Bądź otwarty i uważny gdy rozmawiasz z dzieckiem

5. Nie wyręczaj dziecka

6.Dbaj o jedność w rodzinie