aktualności - Wielkanocne zwyczaje

Od początku kwietnia w każdej grupie przedszkolnej dzieci przygotowywały się do obchodów Świąt Wielkanocnych. Przedszkolaki poznawały charakterystyczne dla naszego kraju i rodzinnej kultury zwyczaje związane z Wielkanocą. Dzieci rozpoznawały pokarmy, które powinny się znaleść w koszyczku wielkanocnym, poznały ich symboliczne znaczenie, uczyły się piosenek i wierszy związanych z Wielkanocą oraz tworzyły wiele prac plastycznych. Uwieńczeniem obchodów Świąt Wielkanocnych były występy dzieciaczków z najmłodszych grup przedszkolnych, czyli "Słoneczek" i "Jagódek". Dwu - i trzylatki w przygotowanym przedstawieniu wielkanocnym, poprzez przepiękne piosenki i wierszyki, przypomniały nam zwyczaje, tradycje i obrzędy ludowe związane ze Świętami Wielkanocnymi, prezentowały swoje umiejętności wokalne, recytatorskie i aktorskie oraz zintegrowały całą społeczność przedszkolną we wspólnym przeżywaniu i zabawie.

Stoją na stole baby lukrowane,

A między nimi cukrowy baranek.

Pobekuje cicho, stuka kopytkami

Bo chciałby dosięgnąć miski z pisankami.

Ale dwa kurczaki tej miski pilnują,

Na baranka groźnie oba popiskują.

Więc mały baranek w inną stronę zmierza.

Kilka listków rzeżuchy uskubał z talerza.